اعضای شورای عالی استانها در بیانیه پایانی اجلاس چهاردهم خود ضمن تشریح اهمیت مشارکت و نهاد شوراها، ماموریت اساسی این شورا را جلوگیری از تبعیض و بی عدالتی دانستند و از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری درخواست کردند شرایط تحقق انجام این مأموریت را با کمک شورای عالی استان ها فراهم کنند

پویش خبر-متن کامل بیانیه چهاردهمین اجلاس شورای عالی استان ها به شرح زیر است:

 “ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الأرض یورثها عبادی الصالحون”

حمد و ثنای بی پایان پروردگار بزرگ را سزاست که ملت شریف و حق جوی ایران را کرامت بخشید تا در سایه نعمت اسلام و حمایت منادی احیای ارزش های والای الهی و اخلاقی گردد. اینک در این لحظات آکنده از عشق و شور و نشاط و امید و در آغاز دهه پنجم انقلاب و در ۴۰ سالگی بلوغ انقلاب موارد زیر را به استحضار می رسانیم؛

 ۱٫فلسفه وجودی انقلاب اسلامی، که در شعار روزهای پرشکوه و مبارزه بزرگ ایران متبلور و متجلی شد، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بوده است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با ابتنای بر این سه عنصر تدوین و به تصویب ملت رسید، ما بر این باوریم که تحقق اهداف نظام اسلامی در گرو پایبندی همه مسئولان و مدیران نظام و ملت به این شعار بوده و هست.

 ۲.انقلاب اسلامی ایران در سایه وجود و هماهنگی سه عنصر اسلام و رهبری و ملت شکل گرفت، هماهنگی این سه عامل توانستند نظامی تا دندان مسلح کشور و ملت را در مدت زمانی کوتاه به سقوط کشانده و پرچم آزادی و  پیروزی ملت را برافرازند. موفقیت های این نظام و به ویژه در مبارزه با دشمنان و در طول هشت سال دفاع مقدس در سایه انسجام این سه عنصر بود، بقای انقلاب و تداوم ارزش های بنیادین آن نیز در گرو بقا و انسجام این سه عنصر جمهوری اسلامی ایران است که بر تمامی مسئولان و مدیران است که در این جهت همه تلاش و همت خود را به کار گیرند.

 ٣.قانون اساسی میثاق تاریخی و ماندگار مبارزه ملت ایران با رهبری امام بزرگوار است. اجرای کامل این قانون به ویژه فصل حقوق ملت، خواسته به حق ملت و نمایندگان آنان است. از نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی و روسای قوای مجریه و قضائیه می خواهیم، که همه تلاش و همت خود را برای اجرای اصول قانون اساسی به کار بندند.

 ۴.مشارکت مردم از عناصر کلیدی و حیاتی شکل گیری انقلاب اسلامی بوده است. بنیانگداز این انقلاب در آغازین روزهای پیروزی انقلاب، طی دستوری شورای انقلاب را مسئول تهیه آیین نامه تشکیل شوراهای محلی می نمایند، در قانون اساسی فصل هایی از قانون به این نهاد مهم و حیاتی اختصاص داده می شود در این جهت قانون شوراها به تصویب می رسد. از آغاز تشکیل شوراهای شهر و روستا بیش از دو دهه می گذرد در طول این مدت، نواقص و اشکالات قانون شوراها و نگاه برخی از مسئولان و مدیران اجازه نداده است که مردم بتوانند از تمام ظرفیت قانون اساسی در جهت تقویت مدیریت و مشارکت محلی استفاده کنند. ما نمایندگان شورای عالی استان ها از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، رییس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و رئیس محترم قوه قضاییه می خواهیم، زمینه تقویت نهاد شوراها و استفاده از مشارکت مردم را در حوزه توسعه روستایی و شهری ایجاد کنند.

 ۵.ماموریت اساسی شورای عالی استانها در قانون اساسی تلاش برای حفظ و احیای یکی از ارزش های بنیادین و اصول مسلم قانون اساسی یعنی جلوگیری از تبعیض و بی عدالتی است، عدالت عنصر اساسی و حیاتی مبارزات ملت ایران در طول سال های قبل و پس از انقلاب بوده است. واضعین قانون اساسی با درک و توجه به آن مهم در اصول متعدد قانون اساسی، تحقق این ماموریت یعنی جلوگیری از تبعیض در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها، جلب همکاری تمامی سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها را بر عهده نمایندگان شورای عالی استان ها قرار داده اند. متاسفانه شورای عالی استان ها در اجرای این ماموریت به دلیل فقدان تضمین های قانونی و عدم همکاری برخی مدیران موفق نبوده است. از رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم جمهوری درخواست می نماییم، شرایط تحقق انجام این مأموریت را با کمک شورای عالی استان ها فراهم نمایند.

 در پایان ما اعضای شورای عالی استان ها، ضمن تجدید میثاق و وفاداری به امام، مقام معظم رهبری و ملت بزرگ ایران، اعلام می نماییم در کنار مردم عزیز ایران در راه پیمایی ۲۲ بهمن شرکت خواهیم کرد.