تخریب بناهای که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

پویش خبر- روز پیش در سایه بی توجهی مسئولان بخشی از کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت(مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد) فرو ریخت و بخش قابل توجهی از این ساختمان نیز در حال تخریب و ریزش قرار دارد.
اما متاسفانه این بار شواهد موجود حاکی از حفاری مشکوک در یکی از نقاط مهم بافت تاریخی شهر دهدشت را نشان می دهد.
زمانی که برای تهیه گزارش تخریب بخشی از کاروانسرا به بافت تاریخی دهدشت رفته بودیم تصمیم گرفتیم که از سایر نقاط بافت سرکشی کنیم.
یکی از ساختمانها که قفلی روی درب آن بود توجهمان را جلب کرد به همین دلیل از راه پله کناری به بالای ساختمان رفتیم و از پنجره کوچکی که برای نوردهی تعبیه شده بود نگاهی به داخل انداختیم اما متاسفانه با صحنه‌ای تاسف بار مواجه شدیم،  که نشانه‌های حفاری مشکوک در این بنای تاریخی مشخص است.
این ساختمان یکی از بناهای به جا مانده از دوره ایلخانیان است که متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولان در کف آن حفاری صورت گرفته است.
حال باید پرسید که آیا مسئولان امر از این موضوع اطلاع دارند و در صورت اطلاع چرا تا کنون این مسئله را پنهان کرده اند؟
با توجه به حساسیت موضوع پیشنهاد می‌شود برای شفاف سازی بیشتر مسئولان به همراه رسانه ها و کارشناسان باستان شناسی این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.
باین بنای تاریخی و تعداد زیادی از بناهای موجود در بافت تاریخی دهدشت از جمله بناهایی هستند که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند و می‌طلبد که مسئولان در حفاظت و حراست از این آثار گرانبها دقت و تلاش بیشتری داشته باشند

  • منبع خبر : افتونيوز