آسیب‌دیدگان سیل ، با انباشت شدید گل و لای و در شرایط نامساعدی به سر‌ می‌برند، در شهر آق قلا و گمیشان بیش از ۲۲ روز است که شاهد آبگرفتگی می باشیم و این موضوع به تمام ساختارهای شهری و ساختمان های مسکونی آسیب وارد کرده است.

پویش خبر-نطق پیش از دستور حمیدرضا آقایی ملایی نماینده استان گلستان در شورای عالی استان ها در شانزدهمین اجلاس شورای عالی استان ها بدین شرح بود.

سلام و درود بر رسول خاتم و اولاد و اصحابش در سراسر عالم سلام بر پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر ( عج)، درود بر روان پاک بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام شهدا و شهدای انقلاب اسلامی ، شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع وطن و درود و سلام بر مقام معظم رهبری و آرزوی طول عمر با عزت و پربرکت برای آن بزرگوار.

سلام بر شما همکاران عزیز ، سلام و درود بر هم وطنان آسیب دیده از سیل در سراسر ایران. سلام و درود بیکران و آرزوی صبر و بردباری برای مردمی که سیل و سیلاب ویرانگر خانه هایشان ، زمین های کشاورزی ، اموال و احشام شان را از بین برد ، مردم نجیب ترکمن صحرا، آق قلا ، گمیشان و دیگر شهرها و روستاها در استان گلستان و ایران عزیز ، مردمانی که در هیاهوی سال نو و بهار طبیعت درگیر سیل شدند و تمام هستی شان فنا شد.

عرض تبریک ویژه دارم اعیاد شعبانیه را و امیدواریم به برکت این ماه، سال جدید سالی سرشار از خیر و برکت و رحمت باشد برای همه هموطنان.

 بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور ۴۲ نفر بر اثر سیلاب های استان های مختلف در روزهای پایانی سال ۹۷ و نوروز ۱۳۹۸ جان باختند . یاد همه جانباختگان سیل را گرامی می داریم و برایشان آروزی رحمت و مغفرت الهی داریم ، پیشنهاد می کنم با توجه به درخواست خانواده های جانباختگان سیل گلستان که در راه کمک و خدمت بی منت به‌سیل زدگان جان به جان آفرین تسلیم نمودند این عزیزان بعنوان شهید خدمت شناخته شوند تا غم خانواده های سیل زدگان را جبران کند.

امروز آنچه استان ما را به خودش مشغول کرده علاوه بر خسارت سه هزار میلیارد تومانی ، تخریب بیش از ۱۷ هزار خانه در سیل و از دست رفتن ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی ، آبگرفتگی ناشی از سیلاب است ، از قبل از شروع سال استان گلستان گرفتار آبگرفتگی ناشی از سیلاب است ، آسیب‌دیدگان سیل ، با انباشت شدید گل و لای و در شرایط نامساعدی به سر‌ می‌برند، در شهر آق قلا و گمیشان بیش از ۲۲ روز است که شاهد آبگرفتگی می باشیم و این موضوع به تمام ساختارهای شهری و ساختمان های مسکونی آسیب وارد کرده است و به غیر از این ها مشکلات بهداشتی و پیامدهای احتمالی آن ،  شیوع بیماری‌های مختلف می باشد که قطعاً هزینه های گزافی را به همراه خواهد داشت.

به نمایندگی از هم استانی های آسیب دیده از سیل در استان گلستان امروز انتظار داریم دولت، بانک‌ها و شرکتهای بیمه هم طراز با اتحاد و همدلی مردمی بیش از گذشته به یاری آسیب دیدگان بشتابند، که اگر همدلی مردمی و حضور نیروهای مردمی، امدادی و نظامی نبود قطعا شاهد فجایع زیادی می شدیم.

بسیاری از واحدهای صنفی و تولیدی بر اثر سیل دچار آسیب و خسارت شدند و در این شرایط سخت اقتصادی ، دولت و بانک ها باید با اعطای تسهیلات بانکی ویژه اقدام به مساعدت نمایند ، برخی از هم استان های شریف اهل سنت در گلستان وام را قبول نمی کنند ، پیشنهاد می شود به ایشان وام‌ بلاعوض پرداخت شود.

تمام فعالیت‌ها برای بازگرداندن جامعه به وضعیت عادی باید انجام شود. تلاش برای بازتوانی و بازسازی فیزیکی، اجتماعی، رسیدگی به گروه‌های آسیب‌پذیرتر اجتماعی (کودکان، بازماندگان، سالخوردگان، کم‌توان‌ها و زنان) از اولویت‌هایی است که باید پیگیری شود.

استان هایی که درگیر سیل شدند از جمله استان گلستان از استان ها ی کم برخوردار از لحاظ اقتصادی و صنعت می باشند و انتظار داریم دولت با یک برنامه جدی و مدون نسبت به توسعه همه جانبه این مناطق اقدام نماید.

زیرساخت ها، بخش کشاورزی و منازل مسکونی در استان های سیل زده از جمله استان گلستان آسیب های زیادی دیده اند و بر این اساس از دستگاه ها می خواهیم هرچه سریعتر ارزیابی خود را از میزان خسارات وارده اعلام و با تمهیدات لازم مشکلات مردم را کاهش دهند چرا که اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت‌های ناشی از سیل است.

– اختصاص اعتبار ویژه برای شهرداری شهرهای درگیر سیل استان با توجه به کاهش درآمد احتمالی آنها در سال جدید با هدف برگرداندن سریعتر شرایط قبل سیل به شهرها

 – عدم اجرای بند یک تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۸ مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی اعتبارات عمرانی و اختصاص آن برای طرحهای واگذاری برای استانهای گلستان لرستان خوزستان با هدف جلوگیری از کاهش اعتبار این استانها و افزایش اعتبارات عمرانی در ارایه خدمات عمومی در این استانها با اولویت مناطق در گیر سیل با توجه به محدودیتهای مالی دولت در سال جاری

ضمن قدردانی از اقدامات مقام معظم رهبری، مردم‌ و دولت در کمک به سیل‌زدگان ، امیدواریم با تسریع در اقدامات شاهد بازگشت سیل زدگان به روال عادی باشیم.

در پایان باید عرض کنم ما امروز در شروع سال جدید و در شرایطی از سیل گلستان حرف می زنیم که می توانم بگویم استان گلستان بعنوان قطب کشاورزی جز سه استان اول تولید کننده محصولات استراتژیک کشاورزی است و همچنان نیاز اصلی استان صنایع تبدیلی است ، ما امروز در شرایطی از سیل حرف میزنیم ما در شرایطی از سیل حرف می زنیم که باید بگویم که استان گلستان با فضای منحصر به فرد که فاصله بهار، تابستان، پاییز و زمستان دریا، جنگل، کویر و کوه و دشت و صحرا در آن کمتر از یک ساعت است با نگاه ویژه به صنعت گردشگری می تواند به قطب گردشگری و بوم گردی تبدیل شود. و کمک به استان گلستان کمک به ما کمک به مسافرت مردم عزیز طبقات متوسط و پایین جامعه است.