علی رغم اینکه دهیاران منتخب نمایندگان مردم هستند، ولی نحوه توزیع منابع مالی و تصمیم بالا به پایین دولتی‌ها نشان داده که آن‌ها را زیر سیطره دولتمردان قرار داده‌اند.

پویش خبر-کاظم شاکری، نماینده استان خراسان شمالی در شورای عالی استان ها، صبح امروز در چهاردهمین اجلاس شورای عالی استان ها با بیان اینکه خراسان شمالی نگین سبز شمال شرق کشور است، گفت: استان خراسان شمالی سرزمین گنجینه فرهنگ‌ها، بهشت گردشگران و طبیعت‌گردان است که مجموعه‌ای از انواع هنر‌های سنتی و صنایع دستی را در خود جای داده و زادگاه اسب‌های اصیل ترکمن و یوزپلنگ آسیایی و خطه‌ی با شکوه موسیقی محلی است.

وی در ادامه افزود: برخلاف تصور آن‌هایی که شرایط زندگی روستایی را متفاوت از زندگی شهری می‌بینند، روستا از ارکان اشتغال و درآمد بیشتر است و سلامت شهر‌ها هم به گونه‌ای وابسته به روستاهاست.

نماینده خراسان شمالی با بیان اینکه روستائیان ریشه‌های اصلی زندگی اجتماعی هستند، گفت: شهرنشینان ما هم ریشه در روستا‌های گذشته دارند و روستا همواره با ویژگی‌های فرهنگی، صداقت، امانت و راستگویی و شجاعت بوده است.

او با بیان اینکه یک روستایی به خوبی می‌داند که شرایط زیست محیطی در روستا بهتر از شهر‌ها است، گفت: محصولات غذایی سالم همواره در روستا آماده است.

کاظم شاکری با بیان اینکه جامعه روستایی کشور به تبعیت از تغییرات اقلیمی آب و هوا و از همه مهم‌تر نبود مدیریت واحد این روز‌ها حال خوبی ندارد، تصریح کرد: علی رغم اینکه دهیاران منتخب نمایندگان مردم هستند، ولی نحوه توزیع منابع مالی و تصمیم بالا به پایین دولتی‌ها نشان داده که آن‌ها را زیر سیطره دولتمردان قرار داده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه شورا‌های روستاها و دهیاران هیچ نقشی در برنامه‌ریزی بخش‌ها و شهرستان‌های استان ندارند، اظهار کرد: همه ما باید یادمان بماند که برای مردم هستیم.

نماینده استان خراسان شمالی در شورای عالی استان ها تصریح کرد: عدم همکاری ادارات با شورا‌ها و عدم تخصیص تسهیلات اشتغالزایی متناسب با محیط روستایی از جمله مواردی بوده است که نشان از بی توجهی به روستا‌ها دارد.

وی ادامه داد: عدم تعیین تکلیف استخدام دهیاران و ردیف بودجه مستقل جامعه شورایی هم طوری بوده که در کنار سایر مشکلات دست به دست هم داده و مانع توسعه روستا‌ها شده‌اند.

شاکری تصریح کرد: سیاست‌های اشتباه دولتمردان در زمینه توسعه پایدار روستایی آن‌ها را به مصرف کنندگان موادغذایی وارداتی شیمیایی و آلوده به انواع سموم تبدیل کرده است.