رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان گفت: همزمان با هفته میراث‌فرهنگی آیین گل‌غلتان دامغان برای پخش در مستند تلویزیونی "ایران من" در موزه تاریخ شهر دامغان تصویربرداری شد.

به گزارش پویش خبر از ایرنا، مهدی قاسمی روز سه شنبه به رسانه ها افزود: در نخستین روز هفته میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه و با حضور عوامل برنامه تلویزیونی “ایران من” در شهر امیریه و موزه تاریخ شهر دامغان، تصویربرداری ساخت مستند گل غلتان دامغان برای پخش در رسانه ملی آغاز شد.

وی ادامه داد: این مستند با نگاهی به آداب و رسوم و باورهای موجود و تصویربرداری از آیین گل‌چینان، روایی‌خوانی، پر پرکردن گل‌های محمدی، گل غلتان نمادین نوزاد، چوب بازی محلی و موسیقی سنتی به کارگردانی احسان فرنام و عدنان دل‌خسته، تهیه و آماده پخش شده است.

قاسمی با اشاره به بزرگداشت هفته میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه بیان کرد: آیین گل غلتان نوزاد اردیبهشت‌ماه هر سال در شهر امیریه دامغان در قالب “جشنواره گل غلتان امیریه” با هدف احیاء آداب و سنن قدیمی، نهادینه کردن آیین‌های کهن، جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه برگزار می‌شد.

وی گفت: با توجه به شیوع کرونا، سیزدهمین دوره این جشنواره با هدف رعایت توصیه‌های بهداشتی مبنی بر برگزارنشدن تجمع‌ها و به‌منظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، برای دومین سال پیاپی برگزار نخواهد شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان با بیان اینکه آیین گل غلتان نوزاد یکی از رسوم سنتی به‌جای مانده از گذشته در مناطق مختلف این شهرستان است که در اولین بهار زندگی نوزاد برگزار می‌شود، اضافه کرد: در باور اهالی منطقه، غلتاندن بدن نوزاد زیر یک سال در میان برگ‌های گل‌محمدی، سبب حفظ طراوت و شادابی و دور ماندن از بیماری‌های مختلف به‌ویژه حساسیت‌های فصلی می‌شود.

آیین گل غلتان نوزاد دامغان در سال ۸۹ به شماره ۱۷۷ به‌عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی کشور بعد از عید باستانی نوروز به ثبت ملی رسید.

برای ارتباط مستقیم با گردانندگان سایت و ارسال اخبار ، مقالات ، نظرات، پیشنهادات و همچنین درج آگهی و یا تبادل لینک و بنر می‌توانید از ایمیل زیر استفاده نمایید.

puyeshkhabar@gmail.com