مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: در «فستیوال صنایع خلاق» می‌توان علاوه بر ارائه تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیارد تومان به فعالان حوزه صنایع‌دستی و فرش دست باف، به خریداران محصولات هم تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرد.

به‌گزارش پویش خبر از میراث‌آریا، هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در دیدار عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امضا آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک، با اشاره به برگزاری نخستین فستیوال بین المللی صنایع خلاق در کشور، گفت: یکی از موضوعاتی که در این تفاهم‌نامه مورد توافق طرفین قرار گرفته است برگزاری فستیوال خانه‌های خلاق با رویکرد و با تأکید بر صنایع‌دستی و بافندگی‌های کشور است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی افزود: از اقداماتی که می‌تواند در حین این فستیوال تحقق پیدا کند، ارائه تسهیلات حداقل به میزان ۵۰۰ میلیون تومان و تا سقف ۵۰ میلیارد تومان است، این تسهیلات از مجموعه حمایت‌هایی است که در قالب این تفاهم‌نامه، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأمین می‌شود.

وی افزود: همچنین برای خریدارانی که در این فستیوال اقدام به خرید محصولات صنایع‌دستی می‌کنند تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات ارائه می‌شود و در مجموع ۲۰ میلیارد تومان برای این موضوع اختصاص پیدا کرده است.

میرزایی عنوان کرد: امیدواریم این تفاهم‌نامه نتیجه مطلوب و اثربخشی را در کشور در راستای حمایت از ابنیه تاریخی، فعالان صنایع‌دستی و فرش دستباف داشته باشد و با این ظرفیت‌های حمایتی که برای فعالان حوزه تولید صنایع‌دستی و بافندگی ایجاد شده، زمینه برای احیا و آوردن محصولات صنایع‌دستی به بازارها و سفره مردم فراهم شود.

واگذاری بناهای تاریخی با هدف اشتغال و توسعه پایدار

میرزایی افزود: صندوق توسعه به استناد بند (ز) ماده (ی) ۱۱۴ قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور به‌منظور تعیین و اعطای کاربری و بهره‌برداری مناسب و خردمندانه از بناهای تاریخی و فرهنگی با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در سال ۸۴ ایجاد شد.

او تصریح کرد: امیدواریم با امضای این تفاهم‌نامه که مهم‌ترین ماموریت آن واگذاری بناهای تاریخی با هدف اشتغال و توسعه پایدار است، موفق شویم. اما آنچه مهم است همکاری میان دو مجموعه خواهد بود.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی بیان کرد: با این تفاهم نامه، توانستیم زمینه همکاری‌های میان بخشی را فراهم کنیم. پیش‌بینی می‌کنیم این تفاهم‌نامه بتواند سرآغاز فعالیت‌های نوید بخش برای فعالان و علاقه‌مندان به حوزه مواریث تاریخی، صنایع‌دستی و فرش دستباف شود.

برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی در بخش صنایع‌دستی و گردشگری وجود دارد

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه گفت: به این دلیل به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توجه ویژه داریم زیرا در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری ظرفیت خوبی برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی به خصوص در دوره کنونی دارد.

او افزود: علاوه بر بحث‌هایی که در حوزه بهسازی فضای کسب و کار در بخش‌های گردشگری و صنایع‌دستی داریم، برنامه‌هایی را در نظر گرفتیم تا به شکل الگویی بر روی چند کریدور گردشگری کار کنیم و در حوزه صنایع‌دستی نیز تمرکزمان بر ایجاد نهادهایی با عنوان خانه‌های صنایع خلاق است.

منصوری تصریح کرد: خانه‌های صنایع خلاق تجربه اول کشور در حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی بود، خوشبختانه با همکاری و هماهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در چند استان، تجربه موفقی در این زمینه به دست آوردیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: با این همکاری، مسیر جدیدی را در حوزه توسعه کسب و کار و اشتغال در بخش گردشگری و صنایع‌دستی ایجاد کردیم. مطمئنم این ظرفیتی که در مجموعه صندوق توسعه ایجاد شده، پایدار خواهد ماند و رابطه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه پیدا می‌کند و نقطه عطفی در حوزه کسب و کار در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی خواهد بود.

او افزود: تجربه من در سایر رشته‌ها نشان می‌دهد که صندوق‌ها از ظرفیت خوبی برای انجام این کار برخوردار هستند.

منصوری اظهار کرد: اماکن تاریخی که در اختیار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، می‌تواند با حفظ شرایط فنی خود در اختیار صنایع‌دستی و گردشگری قرار بگیرد و موجب رونق و نگهداری بهتر این اماکن شود. یکی از موضوعات این تفاهم‌نامه در اختیار گذاشتن اماکن تاریخی برای توسعه این دو حوزه است.

افتتاح نخستین فستیوال بین‌المللی صنایع خلاق در تیرماه ۱۴۰۰

علیرضا کاظمی دولابی دبیر فستیوال و مدیر ملی رسته گردشگری و صنایع خلاق در ادامه گفت: نخستین فستیوال بین‌المللی صنایع خلاق ۲۲ تیرماه افتتاح می‌شود و تا آخر فروردین ۱۴۰۱ ادامه دارد. ذیل این برنامه فعالیت‌های متنوعی مانند آموزش در هشت رشته تخصصی، برگزاری نمایشگاه‌ها، اتصال به بازار در سطح ملی و بین‌المللی و اتصال محصولات صنایع‌دستی و بومی به پلتفرم‌های بین‌المللی مانند آمازون و… در نظر گرفته شده است، که به امیدخدا از سه ماه آینده این موضوع تحقق پیدا می‌کند و برای کشور ظرفیت بزرگ اقتصادی ایجاد می شود.

او از برگزاری مسابقه بین‌المللی صنایع‌ خلاق خبر داد و افزود:‌ یکی از ظرفیت‌های بزرگی که در گروه صنایع خلاق در بخش گردشگری و صنایع‌دستی شکل گرفته است، وجود سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است که تجربه مفیدی در حوزه صنایع خلاق دارد، به خصوص که بنیان گذار بحث خانه‌های خلاق در جهان نیز است، امیدواریم از طریق این فستیوال این تجارب را توسعه دهیم.

دبیر فستیوال صنایع خلاق گفت: شعاری که برای فستیوال انتخاب شده «از ایده تا ایده‌آل» است. امیدواریم بتوانیم از ابتدایی‌ترین اقدامات و فعالیت‌هایی که در بحث ارزش زنجیره صنایع‌ خلاق انجام شده است به نقطه کمالی که مد نظرمان است، برسیم.

مدیر ملی رسته گردشگری و صنایع خلاق با بیان اینکه از اردیبهشت سال آینده نمایشگاه بین‌المللی صنایع خلاق را در تقویم نمایشگاه‌های بین المللی تهران خواهیم داشت، گفت: تا کنون با چهار دانشگاه در این فستیوال تفاهم‌نامه امضا کردیم تا بتوانیم از ظرفیت مراکز علمی نهایت استفاده را ببریم.

تفاهم نامه مشترک همکاری میان معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در راستای توسعه کسب و کار، اشتغال پایدار با رویکرد اقتصاد خلاق و استفاده از ظرفیت‌های بدون استفاده حوزه میراث‌فرهنگی در شهرها و روستاها با اولویت مناطق محروم و مرزی عصر یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه به موضوع توسعه خانه‌های صنایع خلاق در سطح ملی، همکاری در راستای پشتیبانی و بهره‌برداری از اماکن تاریخی (با تمرکز بر حوزه روستایی و مناطق محروم) با رویکرد توسعه صنایع خلاق و صنعت گردشگری و همکاری در راستای پشتیبانی از برگزاری رویدادهای محلی، ملی و بین‌المللی در حوزه صنایع خلاق، صنایع‌دستی و محصولات بومی اختصاص دارد.

از جمله زمینه‌های همکاری این تفاهم‌نامه می‌توان توسعه خانه‌های صنایع خلاق در سطح ملی بر اساس مطالعات دینامیک اشتغال و مزیت‌های منحصر به فرد منطقه‌ای احصا شده با استفاده از ظرفیت اماکن تاریخی، توسعه بازار محصولات صنایع‌دستی، محصولات خلاق، محصولات بومی و هنری با استفاده از ظرفیت‌های طرفین در بستر فناوری اطلاعات و توسعه تجارت ملی و بین‌المللی، پشتیبانی از برگزاری رویدادهای محلی، ملی و بین‌المللی در حوزه صنایع خلاق، صنایع‌دستی و محصولات بومی و همکاری در راستای پشتیبانی و بهره‌برداری از اماکن تاریخی در حوزه روستایی با رویکرد توسعه صنایع خلاق و صنعت گردشگری اشاره کرد.

برای ارتباط مستقیم با گردانندگان سایت و ارسال اخبار ، مقالات ، نظرات، پیشنهادات و همچنین درج آگهی و یا تبادل لینک و بنر می‌توانید از ایمیل زیر استفاده نمایید.
puyeshkhabar@gmail.com