دبیرخانه شورای فضای مجازی استان فارس در خصوص بیماری کرونا ویروس  در اطلاعیه ای نسبت به انتشار دهندگان شایعات و اخبار جعلی هشدار داد.

به گزارش پویش خبر، با توجه به انعکاس  اخباری مبنی بر  گسترش  ویروس کرونا در برخی مناطق کشور منجمله  استان قم، برخی از کاربران فضای مجازی، با انتشار اخبار غیرواقعی از حوزه سلامت، باعث ایجاد رعب و وحشت در بین هموطنان شده اند و این در حالیست که بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان فارس  تاکنون هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در فارس تایید نشده است.

گفتنی است این اطمینان وجود دارد که در صورت مشاهده موارد ابتلا به ویروس کرونا در استان فارس، موضوع در سایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز sums.ac.ir ، رسانه ملی و خبرگزاری های رسمی به شهروندان اطلاع رسانی می شود.

انتظار می رود که هم استانی های ارجمند ، برای پیشگیری از هرگونه ابتلا به بیماری های واگیر به ویژه ویروس کرونا ، صرفا به هشدارهایی که از مراجع رسمی اعلام می شود توجه نموده  و از دامن زدن به شایعات و بازنشر اخبار جعلی که آرامش جامعه را بر هم می زند خودداری فرمایند.

بطور ویژه از فعالان فضای مجازی، خصوصا مدیران و کاربران گروه ها و صفحات شبکه های اجتماعی تقاضا می شود از انتشار اخبار غیر مستند و غیر موثق خودداری نموده و در راستای انتشار آموزش های پیشگیری از بروز بیماری  اقدامات لازم را صورت دهند.

لازم به ذکر است دبیرخانه شورای فضای مجازی استان در راستای ساماندهی فعالیتهای تولید محتوا و اطلاع رسانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اقدامات متعددی از جمله انتشار کلیپ ،اینفوگرافی ،توصیه های بهداشتی دردست اجرا  دارد.

خاطر نشان می گردد، انتشار دهندگان محتواهای  جعلی و اخبار کذب در مورد بیماری کرونا ویروس درصورت غفلت و بی توجهی به پیامدهای انتشار اکاذیب موجبات ارعاب و ناامنی روانی منجر به خسارات فراوان مادی و معنوی خواهند بود که علاوه بر تضییع حقوق شهروندان ، موجب آسیبهای جدی به امنیت روانی جامعه خواهند شد. لذا مجددا تاکید می گردد هموطنان عزیز ضمن جدی گرفتن توصیه های بهداشتی و پیشگیری از بروز بیماری ها در انتشار مطالب از منابع موثق دقت و هوشیاری لازم بعمل آورند.

شهروندان  محترم می توانند با مراجعه حضوری به مراکز پلیس فتا یا مراجعه به سایت cyberpolice.ir گزارشات خود را ثبت نمایند.

ضمنا شورای فضای مجازی استان فارس ، آماده دریافت هرگونه گزارش ، انتقاد و پیشنهادات در حوزه فضای مجازی استان فارس از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۶۴۰۱۹۱۵۸ می باشد.

ابراهیم عباسی

مسول دبیرخانه  شورای فضای مجازی استان فارس