معاون وزیر صمت گفت: اگر جایابی واحدهای صنعتی علمی بود اینقدر خسارت نداشتیم.

پویش خبر- برات قبادیان در بازدید از مناطق سیل زده استان لرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از خساراتی که استان به خاطر سیل اخیر دیده متاسف شده ایم و همدردی وزارت صمت را در این باره اعلام می‌کنم.
وی با بیان اینکه خسارات و اتفاقات افتاده را در سه بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم، افزود: در ابتدای هر کاری باید خسارات وارد آمده به واحدهای صنعتی و صنفی مورد ارزیابی قرار گیرند و برآورد درستی داشته باشیم تا در راستای جبران بخشی از این آسیب‌ها که مربوط به صنعت و معدن است اقدامات لازم انجام شود.
قبادیان بخش دوم خسارات را مربوط به زیرساخت‌ها، شرکت‌ها و خدمات مردمی عنوان کرد و گفت: روز گذشته بازدیدی از واحدهای صنفی و صنعتی سیل‌زده استان به عمل آمد.
معاون وزیر صمت با بیان اینکه برآورد اولیه خسارات وارد شده به صنوف و صنعت به عمل آمده است، اضافه کرد: طبق این برآوردها حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سیل به بخش صمت خسارت وارد آورده است و البته این مقدار بیشتر نیز خواهد بود.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون بیشتر توجهات به سمت پلدختر معطوف شده است، افزود: برای بررسی دقیق‌تر میزان خسارات طی روزهای آینده اقدام خواهیم کرد.
قبادیان ادامه داد: بیش‌ترین میزان خسارات مربوط به صنوف استان بوده و بین ۶۰ تا ۷۰ درصد به آنها آسیب وارد آمده است.
نماینده ویژه وزیر صمت در بازدید از خسارات سیل لرستان گفت: آسیب‌های جدی مالی، معنوی و روحی به صاحبان این واحدها وارد آمده است.
وی تصریح کرد: برای جبران خسارات و پرداخت تسهیلات و بیمه راهکارهایی آماده کردیم و قرار است بعد از بازدید این مناطق پیشنهادات را به دولت ببریم.
قبادیان بیان کرد: اگر لازم باشد پیشنهاد می‌دهیم‌ که از صندوق توسعه ملی برداشت شود و در صورت لزم از مقام معظم رهبری خواسته می‌شود.
معاون وزیر صمت اظهار کرد: معتقدم باید کمک‌های بلاعوض قابل توجهی به این واحدها داده شود چراکه تا مدت‌ها امکان بازپرداخت تسهیلات را ندارند.
وی با بیان اینکه اگر جایابی و مکان این واحدها علمی و مهندسی شده بود اینقدر خسارت نمی‌دیدیم، ادامه داد: در این رابطه عزم جدی وجود دارد تا از ظرفی‌های علمی کشور استفاده کنیم.
قبادیان با اشاره به اینکه طرح توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار را داریم، گفت: حتما به صورت علمی و باآگاهی و تدبیر بیشتر زیرسازها را بازسازی می‌کنیم.