بازگشت برند ارج به بازار لوازم خانگی ایران

پویش خبر، صادق دوپیکر:

اولین کارخانه تولید لوازم خانگی کشور به دلیل تشدید مشکلات تولید در سال ۱۳۹۵، رسما تعطیل شده بود که تیرماه امسال(۱۴۰۰) با تلاش و پیگیری‌های وزارت صمت و همکاری و تعامل دستگاه قضایی و با حمایت و همراهی هلدینگ صنایع عمومی تامین از شرکت‌های تابعه شستا و بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰۰۰ میلیارد ریال، پس از ۵ سال تعطیلی در مسیر احیاء قرار گرفت.

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در راستای احیای برند ارج و ایجاد تنوع محصولات در سبد محصولات این شرکت، تولید انواع یخچال فریزر، انواع ماشین لباسشویی دیجیتال و مکانیکی، ماشین ظرفشویی، جاروبرقی و کولر گازی اسپلیت وجود خواهد داشت.

به گفته مسئولان هلدینگ صنایع عمومی تامین(شستا)، زیر ساخت‌های لازم جهت تولید ۲۲۸۰۰۰ دستگاه لوازم خانگی طی ۴ سال آینده به روش‌های SKD و CKD و انتقال دانش فنی و نصب ماشین‌آلات برای بومی‌سازی حداقل ۶۰ درصد قطعات در کشور و پس از آن تولید تحت لیسانس و ملی انجام شده است و با احیای این برند ارج برای ۸۰۰ نفر به طور مستقیم و بیش از ۲۵۰۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

کارخانه لوازم خانگی «ارج» بیش از ۷۰ سال در تولید لوازم خانگی سابقه دارد که بنا به دلایلی این شرکت در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری یکی از بانک‌ها بوده و ماشین‌آلات و امکانات خطوط تولید آن نیز توسط برخی طلبکاران از محل کارخانه خارج شده بود. ارج از سال ۱۳۹۵که  ورشکسته و تعطیل شده بود امکان تولید مجدد را نداشت تا اینکه در حال حاضر در مسیر تولید و بازگشت مجدد محصولات خود به بازار لوازم خانگی ایران قرار دارد.

این کارخانه در کیلومتر ۵جاده مخصوص واقع شده است و در حال حاضر سالن‌های تولید شرکت ارج در حال بازسازی و احیا و خطوط تولید هم در حال نصب هستند که بعد از تکمیل خطوط تولید، پیش‌بینی می‌شود تا حدود ۳ ماه اولین محصولات این شرکت به بازار عرضه شود.

البته احیای کامل این کارخانه ۵ تا ۶ سال طول می‌کشد و سرمایه گذاران با تزریق حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه، اقدامات اجرایی برای راه‌اندازی کارخانه را شروع کرده اند، به‌طوری که سالن‌های تولید در حال بازسازی و احیا و خطوط تولید هم در حال نصب هستند.

خط تولید یخچال، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در حال نصب است و براساس برنامه احیای ارائه‌شده سایر خطوط شامل خطوط تولید کولرهای گازی و آبی، جاروبرقی و… هم به‌تدریج بازسازی و راه‌اندازی خواهد شد.

همزمان شبکه‌های مربوط به فروش و خدمات پس از فروش با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و کمک گرفتن از متخصصان در حال طراحی است. برای تامین مواد اولیه داخلی نیز از مجاری تعیین‌شده اقدام می‌شود و برای مواد اولیه وارداتی نیز در چارچوب مقررات ثبت سفارش و واردات انجام خواهد شد.

علاوه بر موارد یادشده، شرکت ارج یک طرح توسعه نیز در استان سمنان طراحی کرده که بعد از آغاز عملیات درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *