در آستانه سال جدید به دستور رییس جمهور و با حضور وزیر صمت، ابر پروژه ملی و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به مجموع 7 استان فلات مرکزی و شرق کشور با راهبری وزارت صمت و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی وارد مرحله تازه ای شد تا با خط انتقال امید، چهره فلات مرکزی و شرق کشور متحول گردد.

به گزارش پویش خبر از شاتا، در این آیین به یاد ماندنی قطعه ۲ خط ۱ انتقال آب خلیج فارس به صنایع سرچشمه و قطعه ۳ خط ۱ انتقال اب از خلیج فارس به اردکان (چادرملو) افتتاح شد.
همچنین عملیات اجرایی خط ۲ انتقال آب از خلیج فارس به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز با دستور ویدیوکنفرانسی رییس جمهور، آغاز گردید و عملیات اجرایی خط ۳ انتقال آب از خلیج فارس به استان اصفهان نیز شروع شد.
در این روز بصورت همزمان عملیات اجرایی انتقال ۴ آب از دریای عمان (چابهار) به زاهدان نیز اغاز گردید تا عیدی دولت تدبیر و امید و وزارت صمت برای مرم خطه سیستان و بلوچستان باشد.
ابر پروژه استراتژیک و ملی انتقال آب خلیج فارس و دریای به فلات مرکزی و شرق ایران با تدبیر وزارت صمت و با همت شرکت های بزرگ معدنی کشور اجرا می شود که عملیاتی شدن این طرح، اتفاق بزرگ و تحول عظیمی را در استانهای مسیر انتقال ایجاد خواهد کرد.
با افتتاح خط اول انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان و یزد، رونمایی از خطوط دوم و سوم و چهارم ابَرپروژه ملی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان، توسعه ی این طرح وارد فاز جدیدی می شود تا علاوه بر تامین آب صنایع و شرب استان های هرمزگان، کرمان و یزد استان هایی همچون اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز از منابع آبی سیراب شوند.
نکته قابل توجه این ابَرپروژه، بهره مندی از توان متخصصان داخلی و همچنین ظرفیت های بخش خصوصی توانمند، در زمان تحریم است که این موضوع باعث شده تا از آن به عنوان یکی بزرگترین پروژه های بعد از انقلاب اسلامی نام برده شود.
عملیات اجرایی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان در دولت یازدهم به ثمر نشست. این پروژه دارای چهار خط انتقال به فلات مرکزی و شرق کشور است و مجموع سرمایه گذاری خطوط به بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد.
خط اول
خط نخست انتقال آب خلیج‌فارس به استان یزد خواهد رسید که به طول ۸۲۰ کیلومتر با حجم سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی عملیاتی شد. حجم آب انتقالی در این خط ۱۳۰ میلیون متر مکعب در سال است و زمینه اشتغال‌زایی ۱۶ هزار نفری در دوارن ساخت را فراهم کرده است. این خط ۵۰ میلیون متر مکعب آب را برای استان هرمزگان تامین می نماید.
خط دوم
خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی خواهد رسید.
حجم سرمایه گذاری خط دوم به طول ۱۵۵۰ کیلومتر به ۴۷ هزار میلیارد تومان می رسد. ظرفیت انتقال آب این خط ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال است که اشتغالزایی آن در دوران ساخت آن به ۳۰ هزار نفر می رسد. مدت زمان اجرای طرح ۶۰ ماه برآورد شده است.
تامین منابع مالی خط دوم از محل سرمایه گذاری شرکت های فولاد مبارکه، گلگهر، چادرملو، ملی صنایع مس ایران، سنگ آه گهر زمین، فولاد اپال پارسیان و فولاد خراسان، برنامه ریزی شده است.
خط سوم
همچنین خط سوم انتقال آب از خلیج فارس به استان های یزد و اصفهان خواهد رسید. حجم سرمایه گذاری این خط ۹۱۰ کیلومتری به ۳۵ هزار میلیارد تومان می رسد. ظرفیت خط انتقال آب در این خط، ۲۰۰ میلیون متر مکعب است و اشتغالزایی طرح در دوران ساخت آن به ۱۴ هزار نفر می رسد. مدت زمان اجرای طرح ۶۰ ماه برآورد شده است.
تامین منابع مالی خط سوم از محل سرمایه گذاری شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان و پالایشگاه اصفهان برنامه ریزی و انجام می شود.
خط چهارم
خط چهارم انتقال آب به طول ۸۲۰ کیلومتر از دریای عمان به سیستان و بلوچستان خواهد رسید.
این خط با سرمایه گذاری ۳۹ هزار میلیارد تومانی با حمایت وزارت صمت، با اشتغال زایی ۱۰ هزار نفری در دوران ساخت تا ۵ سال آینده آب را به سیستان و بلوچستان خواهد رساند.