دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه تهدید کرده بود که برای برقراری نظم و آرامش نیروهای ارتش و گارد ملی را به ایالت های مختلف اعزام خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل پویش خبر،مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا گفت: با اعزام نیروهای ارتش به شهرهای بزرگ مخالف است.وی در حالی از مخالفت خود با این طرح سخن گفت که کیلی مک انینی، سخنگوی کاخ سفید بار دیگر تاکید کرده است که دونالد ترامپ در صورت نیاز نیروهای ارتش و گارد ملی را برای مقابله با اعتراضات به ایالت ها اعزام خواهد کرد.

معترضان در بسیاری از شهرها سه‌شنبه شب نیز مقررات منع رفت و آمد را نادیده گرفتند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه تهدید کرده بود که برای برقراری نظم و آرامش نیروهای ارتش و گارد ملی را به ایالت های مختلف اعزام خواهد کرد.

این سخنان دونالد ترامپ با اعتراض دموکرات ها روبرو شد که تاکید می کنند مقابله با تظاهرکنندگان وظیفه ارتش و گارد ملی نیست. رسانه های آمریکا تخمین می زنند که از زمان آغاز اعتراض ها در این کشور تاکنون حدود ۹ هزار نفر بازداشت شده اند.

مارک اسپر یکی از مقاماتی بود که روز دوشنبه دونالد ترامپ را در جریان خروج از کاخ سفید با پای پیاده و حضور در برابر کلیسای تاریخی سنت جان همراهی می کرد. او اکنون اعلام کرده که هنگام همراهی رئیس جمهوری، از هدف او برای عکس گرفتن با یک کتاب انجیل در مقابل کلیسای سنت جان آگاهی نداشته است.

موضوعی که واکنش وزیر دفاع فعلی آمریکا را نیز در پی داشت و او در یک نشست خبری تاکید کرد که استفاده از نیروهای ارتش تنها در وخیم‌ترین شرایط اضطراری و به‌عنوان آخرین گزینه مجاز است.

وی به قانون معروف به «قانون شورش» اشاره کرد. این قانون در سال ۱۸۰۷ به تصویب رسیده است و اگر رئیس جمهوری آمریکا بخواهد نیروهای ارتش را به ایالت‌ها بفرستد باید این قانون را به اجرا بگذارد.

مارک اسپر در سخنان شب گذشته خود تاکید کرد که موافق اجرای قانون شورش نیست

همچنین در پی تظاهرات معتراضان به قتل جورج فلوید توسط پلیس آمریکا رئیس سابق پنتاگون اعلام بیانیه اعلام کرد :دونالد ترامپ، نخستین رئیس جمهور در طول زندگی من است که سعی نمی‌کند مردم آمریکا را متحد کند، حتی وانمود به این کار همم نمی‌کند. در عوض او تلاش دارد بین ما شکاف بیاندازد.

وی ادامه داد:آنچه شاهدش هستیم عواقب سه سال تلاش عامدانه است. آنچه شاهدش هستیم عواقب فقدان رهبری بالغ در طول سه سال است.

وی در بیانیه خود تصریح کرد: «وقتی ۵۰ سال پیش وارد ارتش شدم، قسم خوردم که از قانون اساسی دفاع و حمایت کنم. اما هرگز در خواب هم نمی‌دیدم به نیروهای نظامی که همان سوگند را یاد کرده‌اند، دستور داده شود حقوق هموطنان آمریکایی خود را که در قانون اساسی به آن اشاره شده است، نقض کنند. هیچگاه تصور نمی‌کردم آن‌ها بخواهند فرصتی برای گرفتن عکس‌های عجیب را برای فرمانده منتخب کل قوا در حالی که فرماندهان نظامی کنار او ایستاده‌اند، فراهم کنند.

متیس در بیانیه خود تاکید کرد که وقایع این هفته آمریکا را با عصبانیت و وحشت‌زده تماشا کرده است. وی از خواسته معترضان که «عدالت برابر طبق قانون» است، حمایت کرد و گفت: «این شعار چیزی است که مردم معترض به‌حق خواهان آن هستند.

اما این بیانیه واکنش تند ترامپ را در پی داشت به‌طوریکه وی در توئیتی نوشت: «شاید تنها وجه مشترک بین من و باراک اوباما در این است که هر دوی ما افتخار اخراج جیمز متیس را داریم.» وی تاکید کرد که از متیس خواسته بود که استعفا دهد و از این بابت احساس خوبی داشت.

وی در این رشته توییت نوشت که او به متیس یک زندگی تازه داد اما از پسش برنیامد. ترامپ در نهایت تاکید کرد از اینکه او رفته است خوشحال است.

 

  • نویسنده : امیر فرجام