کوردها اگر امید نداشتن تا حالا مرده بودند، دیالوگی پایانی از نقش اصلی فیلم درخت گردو که روایت داستان زندگی مردی از مردم سردشت است.

پویش خبر:

کوردها اگر امید نداشتن تا حالا مرده بودند، دیالوگی پایانی از نقش اصلی فیلم درخت گردو که روایت داستان زندگی مردی از مردم سردشت به کارگردانی محمد حسین مهدویان و بازیگران خود مهران مدیری,  پیمان معادی,  مینا ساداتی و مینو شریفی است که با استقبال مردم شیراز روبه رو شد.

روایتی از کورد ها  و سختی و امیدها و شجاعت های آنها که ادای احترامی کوچک به آنها به شمار می رود، توانست اطلاعاتی در خصوص حقایق و واقعیت ها را به مخاطب نشان دهد اما در ترسیم درد مردی از کوردها و پیچیده نشان دادن شخصیت که راوی فیلم سعی در انتقال آن به مخاطب داشت ناکام مانده بود. شخصیت اصلی فیلم با بازی نسبتا خوب پیمان معادی در نقش قادر مولان پور روایت مردی است که تنها بازمانده خانواده خود از واقعه تلخ سردشت است و درد و رنج ها برای او تمامی ندارد. شخصیت پردازی ضعیف که حتی راوی فیلم هم نتوانسته بود کمکی در این خصوص کند از جذابیت فیلم کم می کند ، فیلم نامه روندی کند به خود می گیرد و تکامل شخصیت اصلی بعد از مرگ مریم ناتمام می ماند، سکوت و ارامش شخصیت اوستا قادر که باید برای مخاطب معنایی خاص داشته باشد مدام با توضیحات راوی از بین می رود، درخت گردو که مقبره خانوادگی شده است ادای احترامی به مردم کورد است. داستان حقیقی زندگی انسان ها قابلیت هایی بیشماری را در اختیار فیلم سازان قرار میدهد که در این فیلم کمیاب است.

  • نویسنده : سحر علیپور تنگسیری