معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از ایجاد ۴۰۰ شغل مستقیم و ۱۲۶۰ شغل غیرمستقیم فرهنگی هنری تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش پویش خبر، موقعیت اقتصادی و معیشتی این روزهای  مردم به دلایل مختلفی سخت و گاهی غیر قابل تحمل شده است، در این میان می شود با هم فکری و همدلی در جامعه، خود و دیگران را از این موقعیت سخت عبور داد.

از این رو شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تفاهم نامه ای سعی دارند تا با رونق مشاغل خانگی کمکی در راستای رونق اقتصاد مردم داشته باشند، این طرح کمک شایانی به مشاغل خانگی داشته که اکثرا بانوان هستند، این عزیزان میتوانند در بازار هنر شهر شیراز برای ارائه آثار خود غرفه داشته و برای رونق کار خود وام دریافت کنند، این مشاغل به تعریف و مصوبه دراداره ارشاد به این ترتیب هستند: تحقیق و پژوهش، طراحی و ساخت عروشک نمایشی،طراحی و ساخت ماسک نمایشی و تزئینی،طراحی و ساخت ادوات تعزیه،طراحی دکوراسیون داخلی،طراحی سیاه قلم،طراحی و ساخت و بافت ریش و سیبیل و کلاه گیس، طراحی کاریکاتور و طرح های فرهنگی،طراحی مواد تبلغی فیلم و سینما،طراحی پارچه و لباس، طراحی و دوخت انواع لباس نمایشی،طراحی و دوخت چادر،طراحی و دیزاین شو لباس، طراحی و دوخت مقنعه و روسری،طراحی و ساخت مانکن،رودوزی های مدرن،نمد دوزی مدرن،هویه کاری روی پارچه,سازنده انواع کیف و کمربند نیمه صنعتی،دوزنده کیف موبایل(دوزنده کیف و ساک)، کیف سازی مدرن.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: در جهان امروز، فرهنگ و هنر وارد دورانی شده که تأثیرگذاریش در تمام زمینه های جامعه امروزی آشکار است. این اثرگذاری سبب گردیده تا فرهنگ و هنر از شیوه سنتی تولید، به عنوان کسب و کارهایی که می‌تواند درآمدزایی همراه با اثرگذاری در اموری همچون سبک زندگی، اقتصاد و گاه سیاست، شناخته شود.

غلامرضا یوسفی‌نژاد، ادامه داد: فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی بخش فرهنگ و هنر، مجوزهای فعالیت‌ها و کسب و کارهای فرهنگی و هنری را به شیوه‌هایی همچون مؤسسات فرهنگی و هنری تک منظوره و چند منظوره، آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری، کانون‌های تبلیغاتی، نشریات، چاپخانه‌ها، مؤسسات دیجیتال، مؤسسات قرآن و عترت و مشاغل خانگی صادر می‌نماید.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری بیش از ۴۰۰ شغل مستقیم و ۱۲۶۰ شغل غیرمستقیم با مجوزهای صادره از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ایجاد خواهد شد. وی بیان داشت: در یک سال گذشته بیش از ۷۰ مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان صادر شده است.

یوسفی نژاد گفت: در راستای حمایت و پشتیبانی از کسب و کارهای فرهنگی و هنری این اداره با توجه به قراردادی که با شهرداری شیراز منعقد شده است، فضای لازم را برای این گونه کسب و کارها در گذر فرهنگ و هنر ایجاد خواهد کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حمایت‌های مالی لازم را از هنرمندان و فرهنگ‌ورانی که در این گذر سرمایه‌گذاری نمایند، خواهد داشت.

امید است این طرح بتواند شرایط را برای اشتغال بیشتر مردم محیا کند و دیگر شاهد فروشندگان مرد و زنی که به اجبار در خیابان ها و چهار راه ها به دنبال امرار معاش هستند نباشیم.

 

  • نویسنده : سحر علیپور تنگسیری