بزرگترین مجتمع کنسانتره و شمش و روی در فازهای مختلف با نام زرین صبا با مشارکت هلدینگ توسعه معادن و فلزات و هلدینگ زرین در کرمان احداث خواهد شد.

به گزارش پویش خبر، عزیزالله عصاری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: رشد بازار سرمایه، تمایل و اعتماد جامعه به سرمایه گذاری در بورس حاصل تلاش و اطلاع رسانی اصحاب رسانه است. وی اظهار کرد: به سهامداران قول داده شده بود که پرتفوی شرکت سرمایه گذاری متنوع شود بنابراین در مس ۵ درصد سرمایه گذاری شد اما انتظار سهامداران بیش از این است. وی با بیان اینکه در زمینه سرب و روی ۹ درصد از ذخایر جهان را دارا هستیم، افزود: کارخانه هایی هستند که مواد اولیه خود را از ترکیه وارد می کنند. این امر به دلیل عدم ورود به بحث اکتشاف است. بنابراین در این راستا با شرکت زرین مذاکره صورت گرفت که بیشتر این مذاکرات از طریق صبانور انجام شد. در واقع ما به دنبال توسعه بخش اکتشاف ذخایر سرب و روی کشور از طریق این مشارکت و سایر کشورها هستیم.

احداث بزرگترین مجتمع کنسانتره و شمش و روی در کرمان

در ادامه مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی زرین با بیان اینکه در کنار شرکت توسعه معادن و فلزات و صبانور بزرگترین مجتمع سرب و روی را طراحی خواهیم کرد، گفت: با صبانور شرکت مشترکی تاسیس کردیم و قرار است یکی از بزرگترین مجتمع های سرب و روی را در یک منطقه محروم احداث نماییم.ابراهیم جمیلی با بیان اینکه این شرکت داخلی بوده و صرفه اقتصادی برای کشور خواهد داشت، گفت: اگر این شرکت توسط تیم خارجی طراحی شود قطعا میلیون ها دلار ارز از کشور خارج خواهد شد. بنابراین تیمی از اساتید دانشگاه در کنار ما خواهد بود و ما با این طرح ارتباط صنعت با دانشگاه را گسترش خواهیم داد. همچنین تیمی از شرکت های دانش بنیان در کنار شرکت زرین صبا کمک خواهند کرد.وی از حضور نیروهای بومی در پروژه خبر داد و گفت: سعی شده تمام نیروها از افراد بومی استفاده شوند مگر آنکه تخصص مورد نیاز در منطقه حضور نداشته باشد و در این راستا نیز سعی شده از دانشجویان آن منطقه استفاده شود.جمیلی ادامه داد: یک مجتمع تولید کنسانتره در آن منطقه احداث خواهد شد که ظرفیت ۳۰۰ هزار تنی خواهد داشت که در سه فاز شامل واحد ۵۰ هزار تنی، واحد ۱۰۰۰ تنی و واحد ۱۵۰۰ تنی خواهد بود.وی با بیان اینکه تولید شمش روی طبق پیش بینی ۳۰ هزار تن خواهد بود، گفت: در فاز اول ۱۰ هزار تن، فاز دوم ۲۰ هزار تن و در صورت خاک مناسب این میزان افزایش خواهد یافت.مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی زرین از تولید ۵۰ هزار تن شمش سرب خبر داد و گفت: برای آن عیار بالای ۵۰ درصد پیش بینی شده است.جمیلی از مزایای این طرح ممانعت از خروج ارز عنوان کرد و گفت: این امر باعث گردش ریالی خواهد شد و به آبادانی آن منطقه کمک خواهد کرد. همچنین این طرح برای ۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

صبانور بزرگترین کارخانه در غرب کشور

محمد کلانتری مدیرعامل شرکت صبانور نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان در این نشست خبری گفت: شرکت صبانور بزرگترین کارخانه در غرب کشور است و در سال ۹۶ پهنه بزرگی در راور کرمان را در اختیار گرفت. وی ادامه داد: بعد از یکسال کار اکتشافی از ۱۲۰۰کیلومتر به محدوده ۲۵۰ کیلومتر برای سرب و روی در ۱۲ آنومالی با ذخایر قطعی رسیدیم. وی اظهار کرد: همزمان با این کار به دنبال گرفتن مجوز کارخانه سرب و روی رفتیم و بعد از آن به دنبال جذب سرمایه گذار بخش خصوصی رفتیم و ظرف ۳ ماه یک کنسرسیوم تشکیل شد و با حمایت هلدینگ سرمایه گذاری این کار را آغاز کردیم.

احد علیخانی مشاور عالی مدیرعامل صبانور و مجری طرح زرین صبا نیز در این نشست خبری گفت: ایده اصلی احداث این کارخانه سرب و روی از دکتر عزیزاله عصاری است که این ماموریت را به شرکت صبانور در راستای توسعه سرمایه گذاری اکتشافی محول شد. وی بیان کرد: بررسی های مختلفی در خصوص نوع ماده معدنی و ظرفیت مناسب آن در کشور انجام شد. چکیده و نتایج مطالعات منجر شد در حوزه سرب و روی سرمایه گذاری کنیم. وی گفت: رشد خودروهای الکتریکی در جهان در حال افزایش است. وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در فلات مرکزی کارهای استخراجی و فلزکاری انجام می شده است نشان دهنده آن بود که فلز سرب و روی در آن زمان تولید می شده است. از طرفی دیگر این کم لطفی به صنعت و معدن در کشور باعث می شود اکثر معادن کشور متروک شوند. وی اظهار کرد: تیم زمین شناسی مجموعه حدود ۲ هزار کیلومتر پیمایش زمینی در این منطقه انجام داده و کار شناسایی مواد نعدتی در این منطقه انجام شده است. علیخانی گفت: ۱۲ آنومالی در این محدوده شناسایی شده و پیگیر اخذ پروانه های اکتشاف هستیم و  پروانه ها به شرکت جدید منتقل خواهد شد. وی گفت: این مجتمع اولین مجتمع فرآوری سرب و روی در مناطق مستعد سرب و روی در کشور خواهد بود‌. به گفته وی ، این کارخانه و فرآوری اولین مجتمع سرب و روی در یکی از اصلی ترین مناطق مستعد کشور در حوزه مواد معدنی است. نگاهی به توسعه اکتشافات در یزد و شمال کرمان در نظر داریم.

ایرج تاج الدین مدیرعامل شرکت دانش بنیان‌ آیرما نیز در این نشست خبری گفت: طراحی این مجتمع ایده بسیار خوبی بوده و تمرکز روی سرب و روی است و این پهنه ها منتج به کشف ذخیره سرب و روی می شود.وی گفت: کسانی که نمی‌توانند از معادن خود در منطقه کوهبنان و راور بهره برداری کنند ما از آنها حمایت می کنیم تا خاک مورد نیاز ما را تامین کنند.