با توجه به افزایش تقاضای مردم برای خرید ماسک، متاسفانه برخی افراد سودجو به توزیع ماسک های قاچاق تاریخ مصرف گذشته در بازار اقدام کرده اند.

به گزارش پویش خبر، معاون بازرسی، نظارت و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت فارس با اظهار تاسف از بازیچه قرار دادن سلامت مردم توسط افراد سودجو، از توزیع و فروش ماسک های قاچاق و تاریخ مصرف گذشته خارجی در بازار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صمت فارس، محمدابراهیم صداقت گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و افزایش تقاضای مردم برای خرید ماسک، متاسفانه برخی افراد سودجو به توزیع ماسکهای قاچاق تاریخ مصرف گذشته در بازار اقدام کرده اند.

صداقت اظهار داشت: بر پایه گزارش های دریافتی و تحقیقات میدانی به عمل آمده مشخص شد این ماسکها تولید یک کشور خارجی بوده و از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس وارد ایران شده و برخی افراد سودجو آن را وارد بازار استان به ویژه شیراز کرده اند.

وی اضافه کرد: بر اساس این گزارشها بازرسی از بازار ماسک و واحدهای عرضه کننده ماسک و محلول های بهداشتی در دستور کار بازرسان این سازمان قرار گرفت که با بازرسی های به عمل آمده مشخص شد توزیع ماسک قاچاق تاریخ مصرف گذشته در شیراز توسط برخی واحدهای صنفی و داروخانه ها انجام می شود.

معاون بازرسی سازمان صمت فارس تاکید کرد: از آنجا که ماسک کالای سلامت محور است و مستقیما با سلامت مردم سر و کار دارد بنابراین نظارت بر این محصول و برخورد با متخلفین در دستور کار بازرسان این سازمان قرار گرفت.

صداقت با اشاره به اینکه طی بررسی های صورت گرفته توزیع این ماسکها در برخی داروخانه ها در حال انجام است، گفت: از آنجا که نظارت بر داروخانه های بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است با این دانشگاه برای برخورد با داروخانه هایی که به توزیع و فروش این ماسکهای قاچاق و تاریخ مصرف گذشته می پردازند، هماهنگی های لازم انجام شده است.

به گفته وی طی بازرسی های به عمل آمده از واحدهای صنفی فروشندگان لوازم بهداشتی و لوازم پزشکی برای ۶ واحد که به توزیع این ماسکهای قاچاق تاریخ مصرف گذشته می پرداختند پرونده تخلف به ارزش ریالی ۱۵۶ میلیون ریال تشکیل و تاکنون ۷ هزار و ۸۰۰ ماسک از سطح بازار جمع آوری شده است ضمن آنکه بازرسی ها از مراکز عرضه ماسک و محلول ضدعفونی همچنان ادامه دارد و با متخلفین به شدت برخورد می شود.

معاون بازرسی سازمان صمت فارس تصریح کرد: انتظار داریم واحدهای صنفی و داروخانه های استان فارس به منظور حمایت از تولید داخلی به خرید ماسک از واحدهای تولیدی استان که با نظارت دستگاه های نظارتی مربوطه به تولید این محصول بهداشتی می پردازند، اقدام کنند.

صداقت از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف موارد را از طریق تلفن ۱۲۴ ستاد خبری سازمان صمت فارس اطلاع دهند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.