مراتع گل نرگس کازرون به ثبت ملی رسید

به گزارش پویش خبر، محمد جواد جوکاری دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کازرون افزود:‌ اگرچه دشت و کوهپایه های زاگرس در استانهای فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد محل رویش گل نرگس است اما با توجه به پرورش یافتن این گل با قدمت زیاد و به صورت ارگانیک در نرگس زارهای کازرون، این گل از لحاظ رایحه و زیبایی ممتایزی برخوردار است.
وی اظهار داشت: در یکی از جشنواره‌های گل که همه ساله در کشور هلند برگزار می‌شود، گل نرگس کازرون مقام اول را به خود اختصاص داده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت: اصالت گل نرگس این شهرستان از طریق پژوهش و تحقیق مراجع علمی به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای منطقه و همچنین زمین بکر در بخش جره و بالاده از توابع شهرستان کازرون به اثبات رسیده است.
وی یادآور شد: گل نرگس از زیباترین و خوش رایحه ترین گل‌ها است که طرفداران بسیاری را دارد و پیازهای آن درشت و دارای ورقه های فلسی یا طبقه‌طبقه‌ای است.
جوکاری اظهارداشت: این گیاه پیاز دار با نام علمی NARCISSUS با ارتفاع ۳۰ الی ۴۵ سانتیمتر در فصل زمستان به بار می‌نشیند و گل‌دهی آن نیز از اوایل دی‌ماه تا اواسط بهمن ماه به مدت حدود ۴۵ روز است.
وی ادامه داد: این گیاه به سرما مقاوم بوده و محل کاشت آن باید آفتاب‌گیر باشد، از سوی دیگر، علاوه بر اشتغالزایی محلی، گردشگرانی از دیگر نقاط برای دیدن مراتع گل نرگس به شهرستان کازرون سفر می‌کنند که به نوبه خود در رونق اقتصاد منطقه اثرگذار است.
نرگس زارهای بلبک و جره و بالاده در حوضه آبخیز رودخانه دالکی قرار دارند.
به گزارش ایرنا، نرگس‌زار بلبلک کازرون در فاصله ۴۱ کیلومتری شهر کازرون حدفاصل روستاهای اسد آباد و بلبلک قرارگرفته و حدود ۶ هکتار وسعت دارد. سالانه بیش از ۵۳ میلیون شاخه گل نرگس در آن برداشت می‌شود و از این منظر، جایگاه دوم در استان فارس را داراست.
نرگس زار جره به وسعت تقریبی ۳۰ هکتار نیز در فاصله ۵۱ کیلومتری شهر کازرون حد فاصل روستاهای جره و محمد آباد قرار دارد. پیش از این، این منطقه از سوی انجمن گل و گیاه کشور به عنوان خانه نرگس ایران معرفی شده است. ویژگی این نرگس زار دیم بودن آن است.
به گفته کارشناسان، تولید این گل در این نرگس‌زار به صورت ارگانیک و طبیعی است.
شهرستان کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز در استان فارس واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *