رئیس گروه توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۵.۵ میلیون خانوار تک نفره در ایران زندگی می‌کنند.

به گزارش پویش خبر،  معصومه توکلی در برنامه‌ای رادیویی با موضوع بررسی افزایش خانواده‌های تک نفره با اشاره به این که وجود خانوار‌های تک نفره یک واقعیت اجتماعی است، گفت: در حال حاضر شاهد وجود خانوار‌های تک نفره هستیم.

وی با اشاره به این که خانوار‌های تک نفره در نتیجه برنامه‌ریزی‌های نادرست به وجود آمده‌اند، اظهار کرد: افرادی که به شکل انفرادی زندگی می‌کنند یک خانوار تک نفره به شمار می‌آیند و الصاق لفظ خانواده به این افراد صحیح نیست.

رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: در بسیاری از مواقع یک زن یا مرد در اثر مرگ یا متارکه شریک زندگی خود را از دست می‌دهد و از شکل خانواده به خانوار تک نفره تبدیل می‌شود.

وی افزود: دانشجویانی که به تنهایی در محل تحصیل خود زندگی می‌کنند، یک خانوار تک نفره هستند، اما پس از برگشت به جمع خانواده و شهر مبدا عضو خانواده به شمار می‌آیند.

توکلی تصریح کرد: عدم پیشگیری از وقوع حوادث مختلف و ناکارآمد بودن سیستم امداد تا موضوعاتی مانند طلاق و فوت و مشکلات اقتصادی مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری خانوار‌های تک نفره محسوب می‌شوند.

وی با بیان این که ایجاد خانوار تک نفره معلول‌های متعددی دارد، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر خانوار‌های تک نفره در تمامی کشور‌های دنیا در حال افزایش هستند.

رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور افزود: مدرنیته امکان و بستری را فراهم کرده که افراد به راحتی بتوانند به صورت تک نفری زندگی کنند و مسیر زندگی را پیش ببرند.

وی با اشاره به این که در تمام دنیا نسبت به افزایش آمار خانوار‌های تک نفره نگرانی ایجاد شده است، اظهارکرد: امروزه سیاست گذاران و مسئولین کشور‌های مختلف معضل خانوار‌های تک نفره را در معرض توجه خود قرار داده‌اند.

توکلی اضافه کرد: رشد آمار خانوار‌های تک نفره در ایران به تناسب رشد این معضل در مقیاس جهانی نیست، در حالی که در سال‌های گذشته تعداد خانوار‌های تک نفره در کشور مورد رشد و افزایش کمی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که در حوزه خانوار‌های تک نفره بررسی‌های کامل و جامعی را در اختیار نداریم، عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۵.۵ میلیون خانوار تک نفره در ایران زندگی می‌کنند، اما به این آمار نمی‌توان استناد کرد.

رئیس گروه توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور افزود: بیش از ۲۰ میلیون خانوار در کشور زندگی می‌کنند.

وی اضافه کرد: خانوار‌های تک نفره در بافت جامعه همیشه در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرند، این نهاد‌های حمایتی باید توجه ویژه‌ای را به این افراد داشته باشند.

در ادامه این برنامه حمیده عادلیان، استاد دانشگاه و مدیر گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه نیز با اشاره به این که هر آماری باید بر اساس استاندارد‌های ملی و بین المللی مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: در هر جامعه‌ای همیشه نیاز‌های متعدد و جدید شکل می‌گیرد، بر این اساس بسیاری از معضلات جدید برخاسته از نیاز‌هایی هستند که به تازگی شکل گرفته‌اند و بی پاسخ مانده‌اند.

وی با اشاره به این که برنامه‌ریزی‌های مختلف باید پاسخگوی نیاز‌های جدید جامعه باشند، اظهارکرد: آمار‌های مختلف می‌توانند نیاز‌های جامعه را مشخص کنند و سیاست‌مداران و برنامه ریزان را نسبت به خلاء‌های جدید آگاه کنند.

  • منبع خبر : ایسنا