نمایشگاه «ایران: مهد تمدن» که از تاریخ 23 اسفند 97 کار خود را در موزه باستان‌شناسی الیکانته آغاز کرده بود، بعد از استقبال باشکوه مردم اسپانیا 10 شهریور 98 به کار خود پایان داد.

به گزارش پویش خبر، به گفته جبرییل نوکنده «رئیس‌کل موزه ملی ایران»، این نمایشگاه با جذب ۱۰۱ هزار و ۱۰۸ نفر بازدیدکننده توانست در شمار نمایشگاه‌های پربازدید و موردتوجه در موزه باستان‌شناسی الیکانته قرار بگیرد.

همچنین بازدید از این نمایشگاه در روز آخر رایگان بود و موزه آلیکانته یکی از شلوغ‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین روزها را تجربه کرد.

علاوه بر غنای مجموعه به نمایش درآمده، از دیگر دلایل موفقیت این نمایشگاه، طراحی عالی فضاهای نمایش و استفاده از شیوه‌های مختلف شنیداری و دیداری، انجام برنامه‌های جانبی همچون نشست‌های تخصصی درباره تاریخ و فرهنگ ایران، موسیقی سنتی ایرانی، چاپ کاتالوگ نفیس و… عنوان شده است.

در این نمایشگاه ۱۹۶ اثر از بیش از ۶۰ مکان باستانی ایران نمایش داده شد که از نظر قدمت زمانی شامل آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا اسلامی (دوران صفوی) بود. قدیمی‌ترین اثر به نمایش درآمده ابزاری سنگی با قدمتی بیش از دویست هزار سال بود.

غنای این مجموعه بیانگر این است که سرزمین پهناور ایران با صدها هزار سال پیشینه فرهنگی و بیش از پنج هزار سال پیشینه تمدنی نقشی مهم در شکل‌گیری تاریخ تمدن بشری داشته است.

قرار است در آینده‌ای بسیار نزدیک با همراهی کارشناسان اعزامی، همه آثار با رعایت تمامی ضوابط قانونی به ایران باز‌گردند.

موزه ملی ایران هم به ‌زودی میزبان نمایشگاه «باستان‌شناسی اسپانیا، گزیده موزه باستان‌شناسی الیکانته» خواهد بود.

برای خواندن اخبار فرهنگی هنری اینجا کلیک کنید

  • نویسنده : سحر کاظمی
  • منبع خبر : پرشیا دایجست