با پایان فاز تکمیلی شرکت کربنات سدیم فیروزآباد بیش از یک میلیون تن ظرفیت صادراتی در این زمینه فراهم می شود و برای کشور ارز آوری دارد.

 به گزارش پویش خبر، پنجشنبه نهم مردادماه ۱۳۹۹ بهره برداری مجتمع کربنات سدیم شهرستان فیروزآباد توسط “حسن روحانی” ریاست محترم جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور در محل اجرای طرح توسط “مهدی صادقی نیارکی” معاون امور صنایع  وزارت صنعت ، معدن و تجارت، “ظفر افشون ” معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، “حمید رضا ایزدی” رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس” مهدی فروردین ” نماینده مردم شریف شهرستان های فیروز آباد ، فراشبند ،  قیر و کارزین و سایر مسوولین دستگاه های اجرایی استان و شهرستان فیروز آباد انجام پذیرفت.
معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت در آیین افتتاح این واحد صنعتی، تولیدی گفت: با پایان فاز تکمیلی شرکت کربنات سدیم فیروزآباد بیش از یک میلیون تن ظرفیت صادراتی در این زمینه فراهم می شود و برای کشور ارز آوری دارد.
 مهدی صادقی نیارکی در مراسم بهره برداری از مجتمع کربنات سدیم افزود: شرکت کربنات سدیم کاوه واقع در شهرستان فیروزآباد استان فارس از پروژه های بزرگ و پیشران صنعتی و معدنی در سال ۹۹  است که در فاز نخست با ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن فعالیت می کند.
وی ادامه داد: این پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۲ هزار و ۶۷ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده و اشتغالزایی مستقیم هزار و ۱۵ نفر را به دنبال دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این پروژه توسط متخصصان داخلی ساخته شده و این جزو مزیت های اساسی این پروژه است.
صادقی افزود: پیش از راه اندازی این طرح ظرفیت کشور در حوزه کربنات سدیم که ماده اولیه صنعت شیشه و پودر شوینده و بلور است ۵۷۷ هزار تن بود که با افزایش ۳۲۰ هزار تنی این طرح، ظرفیت کشور به حدود ۹۰۰ هزار تن در سال رسیده و بیش از ۵۵ درصد رشد در ظرفیت تولید داریم.
وی ادامه داد: در سالهای گذشته برای تامین مواد اولیه شوینده و شیشه سهمیه بندی می کردیم اما امروز نه تنها نیازی به سهمیه بندی مواد اولیه نداریم بلکه با راه اندازی فاز اول این پروژه و فاز تکمیلی آن بیش از یک میلیون تن ظرفیت صادراتی داریم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت کربنات سدیم تنی ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار ارزش صادرات دارد و اگر بتوانیم یک میلیون تن صادر کنیم سالانه بیش ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور خواهیم داشت.
صادقی افزود: ارزآوری در صنعت لوازم خانگی حدود ۱.۲ میلیون دلار است که اگر بتوانیم پروژه تکمیلی شرکت کربنات سدیم کاوه را با تامین آب راه اندازی کنیم ۲۰۰ میلیون یورو از محل این طرح ارز آوری خواهیم داشت.
وی ادامه داد: از دیگر ویژگی های این طرح فرآوری مواد معدنی با ارزش افزوده بالا است، معادن بسیار زیادی در اطراف این پروژه داریم که با فعال سازی این پروژه و فعال سازی فازهای بعدی آن تمام مواد اولیه با ارزش افزوده بالاتر قابلیت صادرات دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بحث اشتغالزایی در همین پروژه با ۳۲۰ هزار تن در سال بیش از هزار نفر مشغول بکار شدند که این موضوع در توسعه منطقه اثرگذار است.
صادقی افزود: همچنین امکان توسعه در صنایع تکمیلی از جمله صنعت شیشه و بلور و شوینده در اطراف کارخانه کربنات سدیم کاوه وجود دارد.
وی ادامه داد: بحث آبگیری سد هایقر در شهرستان فیروزآباد ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که اگر این سد توسط وزارت نیرو به بهره برداری برسد در بازه زمانی بسیار کوتاه به ظرفیت تولید کربنات سدیم یک میلیون تن تا پایان سال دست می یابیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: استان فارس رتبه چهارم تعداد صنایع کشور را با سه هزار و ۸۸۸ واحد صنعتی دارد.
صادقی افزود: از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۷۵ واحد صنعتی با سرمایه گذاری بیش از ۱۴ هزار میلیارد دلار به بهره برداری رسیده و این در حالی است که در سال گذشته ۹۰ طرح با سرمایه گذاری ۲۰۸ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد: با حمایت دولت و تلاش مسوولان جهشی در سرمایه گذاری استان فارس اتفاق افتاده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در بخشی از سخنان خود خطاب به رییس جمهوری بیان کرد: ۲۲ خردادماه از استان اصفهان در شرکت انتخاب وضعیت لوازم خانگی را در کشور گزارش دادم، در آن تاریخ رشد تولید در حوزه یخچال فریزر و لباسشویی و تلویزیون داشتیم.
صادقی افزود: با افتتاح آن طرح امروز نسبت به مدت مشابه هفت درصد رشد تولید در حوزه یخچال فریزر، ۱۱۵ درصد در حوزه لباسشویی و ۴۹ درصد در حوزه تلویزیون داریم.
وی ادامه داد: این طرح ها باید در سفره و زندگی مردم نمود داشته باشد و این مسییر توسعه و تولید ادامه خواهد داشت.