استان در وضعیت قرمز ، به این معنا است که طی دو هفته روزانه به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، بیش از سه نفر بستری می شوند که آمار بسیار بالایی است.

به گزارش پویش خبر، علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: همانطور که اعلام شد، میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در تهران به مرحله ای رسید که در رده رنگ قرمز قرار گرفت. به طور کلی ما بر اساس شرایطی که میزان بروز و شیوع بیماری در یک منطقه دارد، درجاتی از خطر بیماری را برای مدیریت بهتر رنگ بندی کرده ایم.

وی افزود: البته چند نکته درباره این رنگ‌ها وجود دارد؛ اولا اگر اعلام می‌کنیم منطقه‌ای سفید است، به این معنا نیست که در آنجا هیچ خطری از بیماری وجود ندارد، بلکه به این معنا است که هنوز میزان بروز و شیوع بیماری به مرحله‌ای نرسیده که در وضعیت منطقه تغییر رنگ اتفاق افتد. نکته دیگر این است که هیچ رنگی ثابت نیست. اتفاقا باید از جایی که سفید است، ترسید. زیرا نشان می دهد که هنوز موج بیماری به آن شهر یا روستا نرسیده و ممکن است هر لحظه بیماری در آن شیوع یابد.

رییسی ادامه داد: اگر در مناطق سفید، مسائل مربوط به پیشگیری رعایت نشود و بیماری در آنجا تاخت و تاز کند، رنگ به سرعت تغییر می کند. در عین حال رنگ سفید به معنای بی خطر نیست، بلکه به این معنا است که تعداد بیمار در آن کمتر است، نه اینکه بیماری در آنجا وجود ندارد. در عین حال رنگ زرد، نارجی و قرمز در رده‌های بعدی ریسکی قرار می‌گیرند.
از ۴۵۷ شهرستان تنها وضعیت ۳۷ شهرستان سفید است

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد که از ۴۵۷ شهرستانی که داریم فقط ۳۷ شهرستان سفید است، ۱۰۵ شهرستان زرد و بقیه نارنجی و قرمز است. بر این اساس اکثریت مناطق کشور درگیری دارند و اکنون ۲۶ استان‌مان قرمز هستند. البته وقتی اعلام می‌کنیم که یک استان قرمز است، به این معنا نیست که تمام شهرهای آن استان قرمز است، بلکه به این معنا است که مجموع بستری‌های استان در میزانی قرار گرفته که به عنوان قرمز از آن نام می بریم. در جایی که قرمز است، به این معنا است که طی دو هفته روزانه به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، بیش از سه نفر بستری می شوند که آمار بسیار بالایی است.

رییسی ادامه داد: رنگ قرمز به این معناست که میزان بستری در حال افزایش است. از طرفی حداقل میانگین بستری برای بیماران‌مان حدود ۶ تا ۷ روز است و در آی سی یو این میزان افزایش می یابد. بر همین اساس جایی را که قرمز اعلام می‌کنیم، باید بسیار مراقب باشند تا توان نظام سلامت و تخت ها بتواند جوابگو باشد. البته خوشبختانه تاکنون در زمینه تعداد تخت مشکلی نداشتیم، اما به این معنا نیست که بتوانیم به همین صورت ادامه دهیم. اگر قرار باشد، وضعیت قرمز چندین هفته ادامه یابد، قطعا می تواند آسیب زیادی به نظام سلامت وارد کند.

  • منبع خبر : انتخاب