از اولین ساعات صبح امروز، روسیه عملیاتی تمام عیار را علیه اوکراین آغاز کرده و انفجارهای بزرگی در شهرهای اصلی اوکراین رخ داده است.

به گزارش پویش خبر، ولادیمیر پوتین در تهدیدی علنی می گوید که متحدان اوکراین در صورت مداخله در عملیات نظامی او در این کشور با «عواقبی بزرگ تر از آنچه در تاریخ با آن مواجه شده اید» روبرو خواهند شد و هدف عملیات خود در اوکراین را نازی زدایی از این کشور اعلام کرده است. تنها لحظاتی بعد از هشدار صبحگاهی پوتین به غرب و تایید عملیات نظامی در اوکراین، انفجارهایی در این کشور رخ داد. هلیکوپترهای ارتش روسیه نیز ساعاتی پیش در تعداد فراوان در آسمان حاشیه شهر کیف در حال بمباران اهداف خود که ظاهراً یک فرودگاه است مشاهده شدند. همچنین یک هواپیمای اوکراینی نیز توسط نیروهای روسی ساقط شده که در نتیجه آن ۵ اوکراینی کشته شده اند. خبرها از تصرف اکثر پایگاه های هوایی و فرودگاه های اوکراین توسط نیروهای ویژه چترباز روسیه خبر می دهند. اوکراین از قطع کردن تمام روابط سیاسی خود با روسیه خبر داده است.

نیروهای روسی موشک هایی را به سمت برخی از شهرهای اوکراین پرتاب کرده و نیروهای زمینی را در ساحل جنوبی این کشور پیاده کردند. این همان لحظه ای است که اوکراین و کشورهای غربی از آن بیم داشتند و در ساعت ۴:۳۵ دقیقه صبح به وقت محلی بود که جنگ آغاز شد. ولودیمیر زیلینسکی رییس جمهور اوکراین به سرعت در تمام این کشور حکومت نظامی اعلام کرده و از مردم خواسته که فرزندانشان را به مدارس نفرستند اما شرایط در شهر نسبتاً عادی گزارش می شود. تصاویر منتشر شده از تلاش هزاران نفر از مردم کیف برای فرار از شهر خبر می دهند که باعث وقوع ترافیک سنگین در خیابان های شهر شده است. شهر کیف که هفتمین شهر پرجمعیت اروپا با نزدیک به ۳ میلیون نفر جمعیت است به شهر ارواح تبدیل شده و اکثر مردم شهر را ترک کرده یا به پناهگاه ها رفته اند.

فرماندهای نظامی اوکراین مدعی شده اند که در تازه ترین مورد حمله، ۴ فروند موشک بالستیک از بلاروس به سمت این کشور پرتاب شده است. یک نیروگاه برق در ۴۰ کیلومتری شهر کیف نیز منفجر شده است. همزمان اتحادیه اروپا در نشستی اضطراری اعلام کرده است که اقتصاد روسیه را به شکلی بی سابقه هدف قرار خواهد داد و امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه نیز خواستار واکنشی با تاثیرات عمیق و پایدار بر روسیه شده است. بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز از اعمال تحریم هایی بی سابقه علیه روسیه خبر می دهد. بر اساس تازه ترین گزارش ها، چرنوبیل تقریبا به کنترل نیروهای روسی درآمده و مخزن نگهداری از زباله های اتمی چرنوبیل نیز در درگیری های از بین رفته است. اوکراین از هدف قرار دادن پنج هواپیما، یک هلیکوپتر و چندین تانک روسی و دستگیری تعدادی از سربازان این کشور خبر می دهد. کشته شدن ۴۰ سرباز و ۱۰ شهروند اوکراینی نیز تایید شده است.

همچنین ویدیوهای منتشر شده صف های طولانی از مردم اوکراین را در شهر کیف نشان می دهند که در انتظار سوار شدن به اتوبوس و فرار از این کشور در ترس از حملات هوایی روسیه هستند. دستکم ۱۸ نفر در حملات موشکی روسیه به شهر اودسا کشته شده اند و اوکراین خواستار واکنش سریع جامعه بین الملل شده است. الکساندر زینچنکو بازیکن اوکراینی تیم منچستر سیتی در پستی اینستاگرامی که توسط این پلتفرم اجتماعی حذف شده، بدترین و دردناک ترین مرگ را برای رییس جمهور روسیه خواستار شده و او را یک «هیولا» و نه یک انسان نامیده بود. وی در پستی که اکنون حذف شده نوشته بود: «امیدوارم بمیری و مرگ را به دردناک‌ ترین شکل ممکن تجربه کنی، هیولا!».