روز بزرگداشت شاهچراغ(ع)، از فرصت‌هایی است تا فرهنگ‌وران و هنرمندان، به ویژه در زمینه‌های آیینی، رشد و شکوفایی هنری خویش را به جهان عرضه نمایند.

به گزارش پویش خبر، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تبریک روز بزرگداشت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) گفت: شیراز این چلچراغ فرهنگ، ادب و هنر ایران، از آن روز که متبرک به وجود احمد بن موسی شاهچراغ (ع) شد، جایگاه ویژه‌ای نیز در جهان اسلام یافت. جایگاهی که از آن بزرگانی چون علامه جلال‌الدین دوانی، ملاصدرای شیرازی و ابوحیان توحیدی و در عصر حاضر بزرگانی چون شهید آیت‌الله دستغیب، شهید آیت‌الله ربانی شیرازی و آیت‌الله محلاتی پرورش یافته‌اند.
سهرابی با گرامی‌داشت ششم ذی‌القعده، روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) افزود: دهه کرامت و به ویژه روز بزرگداشت شاهچراغ(ع)، از فرصت‌هایی است تا فرهنگ‌وران و هنرمندان، به ویژه در زمینه‌های آیینی، رشد و شکوفایی هنری خویش را به جهان عرضه نمایند و ما نیز در این راستا از آنان حمایت و پشتیبانی خواهیم نمود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: راه اندازی بیناد بین المللی امین ولایت که بر بنیاد فعالیتهای فرهنگی و هنری و جریان سازی فرهنگ اهل بیت سلام الله علیهما در کشور استوار است با استعانت از پرتو انوار مقدس صاحبانش راه اندازی خواهد شد و مسئولیت دبیرخانه آن بر دوش کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است.
وی افزود: این بنیاد با هدف گسترش فرهنگ ناب محمدی و ایجاد جریان مستمر معارف اهل‌بیت (ع) و با بهره‌گیری از ابزارهای فرهنگی، هنری و با استفاده از سینما و فضای مجازی با خلق آثار برجسته، مروج بسیار ارزشمند اندیشه اسلامی در این ایام خواهد بود. این بنیاد که به بازشناسی جایگاه معنوی اهل‌بیت و خاندان پاک‌شان بویژه حضرت شاهچراغ علیه‌السلام می‌پردازد، می‌تواند مسیر روشن شناخت معرفت را با درک و شناخت امامزادگان و بقاع متبرکه فارس که منتصب به خاندان اهل بیت هستند باشد. دهه کرامت در فارس و شیراز با راه اندازی بیناد فرهنگی هنری امین ولایت می تواند سازوکاری عالمانه و محققانه بر بستر فرهنگ و هنر آنهم در تمام فصول سال تعریف کند که اجرای آنها مدام در سراسر استان و حتی کشور جریان داشته باشد. این نگاه به فرهنگ اسلامی بر پایه سخنان مقام معظم رهبری در این استان پهناور و کشور سومین حرم اهل بیت را بنایی برای جریان سازیهای فرهنگی و هنری در استان خواهد کرد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس ادامه داد: سرود و نماهنگی “آقا امام رضا (ع)” همزمان با بزرگداشت دهه کرامت و در آستانه میلاد مسعود امام رضا (ع) در شیراز به طراحی و آهنگ‌سازی ملکاحمد لطف‌نژاد و شعری از فاطمه وکیلی با اجرای دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه میعاد امام رضا (ع) و با تدوین سجاد نکوآمال تهیه و انتشار یافت.
وی اضافه کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، که بازوانی توانمند مردمی فعالیت‌های فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد هستند در دهه کرامت امسال نیز در بیش از ۱۲۰۰ مسجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام به برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری نموده‌اند که برخی از این فعالیت‌ها روی داده و برخی دیگر نیز در حال انجام می‌باشد.
این مسئول فرهنگی خاطرنشان کرد: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، بسیاری از برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار کردیم که در همین راستا جشن‌های خانگی تکریم دختران و آیین پایانی جشنواره بهونه که به مناسبت دهه کرامت در خردادماه و تقدیر از برگزیدگان مسابقات و جشنواره‌هایی که از ابتدای ماه مبارک رمضان تا کنون برگزار شده است را می‌توان نام برد.
دبیر کارگروه استانی ساماندهی مد و لباس فارس با اشاره به این که مد و لباس از مهم‌ترین حوزه‌های فرهنگی و هنری در زمان کنونی است، گفت: در راستای فرهنگ‌سازی مد و لباس و حمایت از طراحان این حوزه و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با همکاری نهادها و مؤسسات فعال در این زمینه، جشنواره‌ها و مسابقات ویژه‌ای را به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌نماید. در ماه مبارک رمضان امسال نیز مسابقه مد و لباس رمضان را با موضوع مد و لباس بانوی ایرانی را به صورت مجازی برگزار کردیم که آیین تقدیر از برگزیدگان آن همزمان با میلاد حضرت معصومه (س)، آغاز دهه کرامت و روز دختر، برگزار شد.
سهرابی گفت: اهدای بسته‌های کمک‌معیشتی به نیازمندان از دیگر برنامه‌هایی است که توسط کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان فارس به صورت در دهه کرامت شروع شده است.
گفتنی است تا کنون بیش از ۱۵۰ برنامه متنوع فرهنگی، هنری و ادبی در سراسر استان فارس با حفظ پروتکل‌های بهداشتی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و با همکاری نهادها و مؤسسات زیرمجموعه آن برگزار شده است و تا پایان دهه کرامت نیز ادامه خواهد داشت.

  • نویسنده : محمدمهدی اسدزاده